170098136

تبریز -شهریارپرس- مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میانگین بارش‌ در سال آبی جاری در این استان ۵۴ درصد معادل ۵۵.۳ میلی متر نسبت به سال آبی گذشته کاهش یافته است.

حبیب عبدلی، روز دوشنبه در گفت و گو با شهریارپرس/ با اشاره به اینکه میانگین بارش از اول مهر تا بهمن سال جاری در این استان ۴۶.۴ میلی متر ثبت شده است، افزود: میزان بارش از اول مهر تا اول بهمن سال گذشته ۱۰۱.۷ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه در سال آبی جاری میزان بارش در آذربایجان شرقی نسبت به بلند مدت نیز ۵۰.۴ درصد معادل ۴۷ میلی متر کاهش یافته است، اظهار داشت: در این بازه زمانی در بلند مدت ۹۳.۵ میلی متر بارش در استان روی داده بود.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میانگین بارش یک سال کامل آبی در این استان ۳۱۰.۷ میلی متر بوده که از اول مهر تا اول بهمن سال آبی جاری ۱۴.۹ درصد از بارش یک سال آبی تامین شده است.

عبدلی، ادامه داد: از اول مهر تا اول بهمن امسال بیشترین بارندگی از شهرستان مراغه به میزان ۷۴.۶ میلی متر و کمترین بارش از شهرستان جلفا به میزان ۲۷.۷ میلی متر گزارش شده است.

وی یادآوری کرد: میزان بارش در مراغه نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۸۵.۵ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۴۴ میلی متر کاهش یافته است و در جلفا نیز نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۴۰ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۴۹ میلی متر کاهش نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در این بازه زمانی ۳۸.۷ میلی متر و در بلند مدت ۷۸.۲ میلی متر ثبت شده است، گفت: میانگین بارش در این مدت در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۷.۴ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۳۹.۵ میلی متر کاهش یافته است.

به گزارش  شهریارپرس، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.