download.jpg

شهریارپرس/ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به روند صعودی موج هفتم کرونا گفت: روند مراجعه سرپایی روزانه در آذربایجان شرقی در هفته اول مرداد نسبت به هفته چهارم تیر حدود دو برابر افزایش داشته و همچنین تعداد بستری روزانه نیز در اول مرداد نسبت به هفته‌ی چهارم تیر ماه ۱.۵ برابر افزایش یافته است.

دکتر جواد احمدیان، روز پنجشنبه، 13 مردادماه، در جلسه ستاد فرماندهی مدیریت مقابله با کرونا، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم و شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) با بیان اینکه اخیراً رعایت پروتکل‌های بهداشت فردی و اجتماعی، استفاده از ماسک و تزریق دُز یادآور واکسن کرونا کم رنگ‌تر شده است بر لزوم استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق دز یادآور واکسن کرونا بر طبق آئین نامه‌های وزارتی، بخصوص برای کادر درمان تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه در موج هفتم کرونا هستیم و آمارها حاکی از سیر صعودی بیماران سرپایی، بستری، افزایش موارد مثبت و فوتی است، گفت: ضروری است دستور العمل‌های لازم جهت اختصاص و توزیع ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به بیماران کرونایی در مراکز آموزشی و درمانی دولتی، خصوصی، دانشگاهی و غیر دانشگاهی در سطح استان از سوی مسئولین به صورت جدی اجرایی شود.

احمدیان با اشاره به همه گیری کرونا در شرایط فعلی در بین گروه‌های سنی مختلف گفت: گروه‌های سنی ۶۰ الی ۷۹ سال بیشترین آمار مراجعه، بستری و بدلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای در اکثر بیماران میزان فوتی نیز در این گروه سنی بیشتر است.

دراین جلسه معاونت‌های درمان، بهداشت، مسئول کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا و مدیران مراکز بهداشتی و درمانی به ارائه‌ی گزارش عملکرد واحدهای تحت مدیریت خود در خصوص مقابله با بیماری کرونا پرداختند و مسائل و مشکلات مراکز خود را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این جلسه، در حال حاضر از ۲۱ شهرستان استان چهار شهرستان در وضعیت قرمزکرونایی (آذرشهر، سراب، عجبشیر و ملکان) شش شهرستان در وضعیت نارنجی کرونایی( جلفا، مراغه، شبستر، مرند، میانه و هوراند)و بقیه ۱۱ شهرستان از جمله تبریز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، همچنین در حال حاضر ۴۲۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان ها بستری هستند که ۸۴ نفر از این بیماران در بخش های ویژه ، ۳۰ نفر از این بیماران نیز تحت ونتیلاسیون مکانیکی و سه نفر از این بیماران نیز متاسفانه فوت کرده‌اند.