امانت‌دهی کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تسهیل می‌شود

شهریار پرس/مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی گفت: بر اساس طرح جدیدی کودکان و نوجوانان عضو هر یک از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور می‌توانند از دیگر کتاب‌خانه‌های کانون نیز کتاب به امانت بگیرند.

علی بینش در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس این  طرح که به پیشنهاد معاونت فرهنگی کانون از ابتدای تیر و در بیش از هزار مرکز کانون در سراسر ایران اجرا می‌شود، هر کودک و نوجوان عضو کانون ، جدا از این‌که عضو چه مرکزی در چه نقطه از کشور است، می‌تواند با استفاده از شماره ملی خود به یکی از مرکز کانون مراجعه کند و کتاب به امانت ببرد.
وی گفت: این طرح با هدف تشویق کودکان به مطالعه کتاب، به ویژه در هنگام سفر یا روزهای تابستان که برخی از کودکان و نوجوانان به شهر زادگاه خود یا والدین‌شان می‌روند اجرا می‌شود تا بچه‌ها بتوانند از روزهای تعطیل و سفر خود نیز برای مطالعه بیشتر و استفاده از خدمات فرهنگی کانون استفاده کنند.
بینش خاطرنشان کرد: پیشتر هر عضو کانون تنها می‌توانست از کتاب‌های مرکزی که عضو آن است استفاده کند که با اجرای این طرح از نخستین روزهای تیر ۱۴۰۱ و با راه‌اندازی مرحله دوم سامانه مدیریت مراکز، به همه کودکان و نوجوانان عضو کانون در هر نقطه از کشور، کتاب امانت داده خواهد شد.
وی در عین حال گفت: این اعضای کانون البته باید کتاب‌ها را پس از مطالعه به همان کتاب‌خانه‌ای تحویل دهند که از آن امانت گرفته‌اند.
سابقه مراکز و کتاب‌خانه‌های کانون اکنون به ۵۷ سال و تعداد این مراکز شامل مراکز ثابت، سیار شهری و روستایی و کتاب‌خانه‌های پستی به ۱۰۳۳ مرکز رسیده است.
بینش اظهار کرد: در تابستان ۱۴۰۱ کودکان و نوجوانان می‌توانند در سراسر ایران با مراجعه به مراکز کانون و یا  پرتال کانون به نشانی kpf.ir به مدت یکسال ثبت‌نام کنند و پس از مراجعه به آن مرکز علاوه بر امانت کتاب از خدمات و فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی آن استفاده و در کارگاه‌های هنری و ادبی نیز ثبت‌نام کنند.
وی اعلام کرد: فهرست تمام کتاب‌های امانت گرفته شده از سوی کودکان و نوجوانان در طرح جدید و سامانه متمرکز کانون، در کارنامه‌ مطالعاتی عضو ثبت خواهد شد.
بینش اظهار کرد: با بهبود نسبی شرایط همه گیری کرونا، پایان یافتن سال تحصیلی و آغاز تابستان، مراجعه کودکان و نوجوانان در سراسر کشور به مراکز کانون برای ثبت‌نام در کتاب‌خانه‌ها و کارگاه‌های هنری و ادبی، همچنین کلاس‌های آموزشی کانون زبان ایران افزایش داشته است.