171194996

تبریز -شهریارپرس - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی نسبت به احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی این استان هشدار داد.

«سیروس داوودی» روز سه شنبه در گفت و گو با شهریارپرس/ افزود: بر اساس داده های دریافتی از سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره ای، ریسک وقوع آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی این استان در بازه زمانی ۲۱ تا ۲۴ خرداد وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در این عرصه ها تعداد گشت ها و کنترل در سطح شهرستان ها افزایش یافته است، اظهار کرد: همکاران و ماموران منابع طبیعی استان نیز برای مقابله با هر نوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی در آماده باش هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس داده های سیستم هوشمند ماهواره ای، امکان بروز آتش سوزی با ریسک وقوع بالا در حوزه استحفاظی شهرستان خداآفرین شامل زنبلان، لاریجان علیا، پیرهادیان، زرنق، خمارلو، قزل یول، خانقاه، ددلو، دورمیشکانلو، اوغاش، کریشان، جانانلو، گوی آغاج، بسطاملو، علی خانلو، قوتورلار، صفرلو وجود دارد.

داوودی، ادامه داد: در حوزه استحفاظی شهرستان کلیبر شامل قره درق، هارنا، خانلو تراکمه و حوزه استحفاظی شهرستان هوراند شامل قره قیه، مردی لو، ممیشلو، صوفی، ازناب علیا نیز احتمال آتش سوزی با ریسک بالا وجود دارد.

وی یادآور شد: در حوزه استحفاظی شهرستان میانه شامل ایستگاه راه آهن قرانقو، مروشین، زرنجین، قره آور، زنازی، حوزه استحفاظی شهرستان بناب شامل حاشیه دریاچه ارومیه و حوزه استحفاظی شهرستان عجب شیر شامل تجرق احتمال آتش سوزی با ریسک پایین وجود دارد.

داوودی، از کشاورزان، مردم و علاقه مندان به طبیعت خواست از آتش زدن مراتع خودداری کرده و در صورت روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها در هنگام خروج از این مناطق از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنند.

به گزارش شهریارپرس، جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود و هر سال در فصل گرما و گردشگری در معرض آتش سوزی قرار می گیرد.

جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است.

بخش مهمی از جنگل های ارسباران در محدوده شهرستان خداآفرین در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز واقع شده است.