62807577

شهریارپرس/آذربایجان شرقی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی از اشتغال ۲۶۳نفر در پارک علم و فناور استان خبر داد و گفت: تعهد پارک جهت ایجاد اشتغال برای سال‌جاری در استان ۳۰۰نفر بود که حدود ۸۸ درصد تعهد تا آبان ماه تحقق یافته است.

سعید جعفری‌راد، شنبه، ۲۷آبان ماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: پردیس مشترک با شرکت شهرک‌های صنعتی در سال‌جاری با کسب مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح ایجاد و راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش شهریارپرس، وی به اقداماتی در راستای توسعه زیست بوم فناوری استان اشاره کرد و گفت: پردیس مشترک تخصصی در حوزه صنایع مس و معدن با مجتمع مس سونگون آذربایجان راه‌اندازی خواهد شد که در مرحله آماده‌سازی توافق نامه است.

وی ایجاد و راه‌اندازی پردیس فناوری مشترک با دانشگاه شهید مدنی آذربایجان را از دیگر اقدامات پارک استان عنوان کرد و افزود: ایجاد سرزمین علوم و فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی و زیر ساخت‌ داده‌ طی تفاهم نامه‌ای مشترک با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) منعقد شده است.

جعفری راد ادامه داد: شرکت‌های زیادی در حوزه‌ی اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی در استان فعالیت می‌کنند که قصد داریم شرکت‌های بزرگ ایرانسل و رایتل را پای کار بیاوریم تا از منابع آنها استفاده شود که برای این اقدامات بایستی زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رئیس پارک علم فناوری استان افزود: ۱۵ شرکت اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی در خود پارک و علم و فناوری استان مستقر هستند.

وی ادامه داد: در راستای توانمند سازی و تقویت شرکت‌ها، فراخوان جذب کارگزاران صادراتی محصولات شرکت‌های دانش بنیان و فناور جهت معرفی به بازارهای بین‌المللی داده شده‌است‌.

وی از برگزاری همایش سرمایه گذاری فولادی شو با گروه فولاد مبارکه اصفهان در ۲۸و۲۹ آذرماه سال جاری خبر داد.

جعفری راد یادآور شد: جشنواره منطقه شمال‌غرب صنایع خلاق فرهنگی با هدف ترویج و توسعه فرهنگ رضوی با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار خواهد شد. مهلت ارسال آثار تا آخر آذرماه سال جاری است و رویداد اصلی در بهمن ماه با اهدای جایزه‌های نفیس برگزار خواهد شد.

وی تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک استان را ۱۰۵ شرکت و تعداد شرکت‌های فناوری مستقر در پارک را ۳۰۰ شرکت اعلام کرد.

وی به دو مشکل موجود در پارک استان اشاره کرد و گفت: اولین مشکل سهم بیمه تامین اجتماعی کارگاه‌های خرد زیر پنج نفر بایستی از طرق دولت پرداخت شود که برنامه‌هایی در حال اجرایی است و دومین مشکل بحث محیط زیست می‌باشد.

وی با بیان اینکه نقطه قوت آذربایجان شرقی بین بقیه پارک‌های کشور میزان فروش آن است، گفت: فروش شرکت‌های پارکی در بازارهای داخلی ۲/۷همت و میزان صادرات ۹/۵میلیون دلار طی یکسال اخیر است.

وی یادآور شد: برای تعامل با پارک‌ها در نمایشگاه رینوتکس از پارک‌های استان گیلان، گلستان، سمنان و هرمزگان دعوت به عمل آمده و به بقیه پارک‌های استان‌ها نامه رسمی ارسال شده تا در صورت تمایل با تخفیف ۴۰درصدی در این نمایشگاه حضور داشته باشند. 

وی به اهم کارهای عمرانی صورت گرفته در پارک علم فناوری استان اشاره کرد و ادامه داد: حفر چاه عمیق و تجهیز و بهره‌برداری از آن، اجرای شبکه فاضلاب، اجرای شبکه آب شرب و فضای سبز و آتش نشانی، مطالعات کارخانه نوآوری و.... از جمله کارهای عمرانی انجام گرفته طی چند ماه آتی سالجاری است.