تبریز و شهرهای جنوبی آذربایجان‌شرقی تعطیل شد

شهریار پرس/معاون هماهنگی امور عمرانی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به وضعیت شاخص آلودگی هوا برخی محدودیت‌ها از جمله تعطیلی مراکز آموزشی در شهرهای تبریز، میانه، هشترود، مراغه، ملکان، بناب، عجبشیر، آذرشهر، اسکو و شبستر از این لحظه تا روز جمعه اعمال می‌شود.

جواد رحمتی روز سه شنبه در پایان نشست کمیته اضطراری آلودگی هوا در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تمامی امتحانات مدارس از نوبت بعدازظهر امروز تا پایان هفته لغو شده و فقط امتحانات نهایی برگزار خواهد شد و تمامی مراکز آموزشی و دانشگاهی نیز تعطیل است.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت آلودگی هوا ادارات امروز این شهرستان ها از ساعت ۱۳ امروز تعطیل است و فردا چهارم خرداد نیز با دو ساعت تاخیر برگزار می شود که در صورت افزایش آلایندگی در اخبار ساعت ۲۳ امشب شبکه سهند اعلام خواهد شد.

رحمتی با اشاره به بازی تیم های تراکتور و فجرسپاسی در تبریز در ساعت ۲۰ امروز، گفت: مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای آذربایجان شرقی عدم برگزاری این مسابقه است که به وزارت ورزش اعلام می شود.

وی اضافه کرد: فعالیت تمامی مراکز شن و ماسه و کارگاه های ساختمانی تا روز جمعه ممنوع است.

معاون هماهنگی امور عمرانی آذربایجان شرقی تاکید کرد: اعلام وضعیت هوا به لحاظ نارجی، قرمز و زرد از طریق اداره کل محیط زیست به تمام دستگاه ها باید انجام شود و دستگاه نیز موظف هستند براساس وضعیت موجود با توجه به دستورالعمل اقدام کنند و منتظر برگزاری کمیته اضطرار نباشند.

 بر اساس اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی شاخص آلایندگی هوا در تبریز از ۳۰۰ عبور کرده و در وضعیت بحرانی و شرایط اضطرار قرار دارد.

مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی به دنبال ثبت رکوردهای جهانی باشد شهریار پرس/مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه جذب اعتبار لازم برای تکمیل و بهره‌برداری از مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی کشور ضروری است، گفت: این مرکز که در مراغه قرار دارد، باید به دنبال مطالعات دیرینه و ثبت رکوردهای جهانی باشد.

 «شهنام اشتری» در آیین افتتاحیه پانزدهمین همایش انجمن دیرینه‌شناسی ایران و دومین همایش ملی تنوع زیستی دیرینه که از امروز، سه‌شنبه به مدت سه روز در مراغه برگزار می‌شود، افزود: منطقه فسیلی مراغه از مناطق منحصربفرد فسیل‌های مهره‌داران در سطح جهانی است و همین ظرفیت نیز زمینه ثبت رکوردهای جهانی در مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی را فراهم کرده است. 

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به ارزش این منطقه و با هدف حفاظت، یکهزار و 26 هکتار از آن را با عنوان سازند مراغه به عنوان اولین اثر طبیعی ملی فسیلی کشور ثبت کرده و اولین قدم را برای مطالعات ملی و جهانی در این منطقه فراهم کرده است. 

وی همچنین برگزاری این همایش را در جهت معرفی ظرفیت‌های بی‌نظیر این منطقه مفید دانست و بیان کرد: تبادل‌نظر علمی و ارایه یافته‌های علمی دیرینه‌شناسی در این همایش می‌تواند سرآغاز شکوفایی مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی کشور باشد.

«دیمیتریس کوستوپولوس/Dimitris kostopoulos»، دیرینه‌شناس یونانی نیز اخیرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه منطقه فسیلی مراغه در مطالعات دیرینه‌شناسی جهان از اهمیت ویژه برخوردار است، گفته بود که «استخراج داده‌های جدید از این منطقه مورد استقبال و انتظار است و بر همین اساس مطالعه‌های دیرینه‌شناسی آن باید ادامه یابد».

دیرینه‌شناسی مهره‌داران و بی‌مهرگان، دیرینه‌شناسی گیاهی و پالینولوژی، دیرینه‌شناسی اثر فسیل‌ها، ریزدیرینه‌شناسی، سیستماتیک و تاکسونومی، فیلوژنی و فرگشت و داده‌پردازی و مطالعات کمی دیرینه‌شناسی از محورهای این همایش ملی است.

قوانین و مقررات حفاظت از ذخایر دیرینه‌شناسی، موزه‌داری و مجموعه‌داری در دیرینه‌شناسی، جاذبه‌های دیرینه‌شناختی در زمین گردشگری، زمین باستان‌شناسی، دیرینه‌شناسی و اکتشاف ذخایر هیدروکربوری از محورهای دیگر دومین همایش ملی تنوع زیستی دیرینه و پانزدهمین همایش انجمن دیرینه‌شناسی ایران به میزبانی مراغه محسوب می‌شود.

تشریح خسارت‌های وزش باد شدید در آذربایجان شرقی

شهریارپرس/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی به تشریح خسارت‌های وزش باد شدید اخیر در استان پرداخت.

محمدباقر هنربر در خصوص خسارت‌های طوفان دیروز، دوشنبه، دوم خرداد ماه، اظهار کرد: در اثر وزش باد شدید و طوفان در آذربایجان شرقی شاهد چند مورد خسارت‌های جزئی در استان بودیم.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های تبریز و اسکو تنه‌ی تعدادی از درختان شکسته شد، در شبستر تیر برق سقوط کرد و در میانه نیز سقف بازار فرش آسیب دید.

وی افزود: بنابه پیش‌بینی‌های اداره کل هواشناسی استان، احتمالاً از بعدازظهر امروز سوم خردادماه از شدت وزش باد در تبریز کاسته شود اما در جنوب استان تشدید می‌شود.

هنربر همچنین با اشاره وضعیت نامناسب آلودگی هوا در تبریز، یادآور شد: همچنان که پیش از این نیز از طرف مدیریت بحران کشور هشدار نارنجی داده شده است، از عموم مردم تقاضا می‌کنیم از تردد در فضای باز حدالامکان خودداری کنند و به‌ویژه کودکان و افراد سالمند و بیماران ریوی به هیچ وجه بیرون نروند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در هنگام طوفان خطر سقوط اشیا وجود دارد، از مردم در خواست می‌کنیم که هنگام تردد در بیرون مراقب اطراف خود بوده و از ایستادن زیر تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوهای مغازه، داربست و ساختمان‌های در حال ساخت خودداری کنند؛ همچنین به پیمانکاران پروژه‌های عمرانی توصیه می‌شود در بحث سازه‌های موقت و بناها حتما موارد ایمنی را رعایت کنند.

شکسته شدن درختان و آلودگی هوا براثر طوفان در آذربایجان‌شرقی

شهریار پرس/ مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی گفت: براثر وزش باد شدید و طوفان تعدادی از درختان در سطح استان شکسته و منجر به گرد و غبار و آلودگی هوا شده است.

محمدباقر هنربر روز دوشنبه  با اشاره به وزش باد شدید و ایجاد طوفان در سطح استان، اظهار کرد: گزارش شکسته شدن تعدادی درخت در تبریز و برخی شهرهای استان به ما رسیده که خوشبختانه تا این لحظه هیچ گونه خسارت جانی و مالی نداشته است.

وی با بیان اینکه طوفان منجر به ایجاد گرد و غبار در منطقه و همچنین آلودگی هوا شده و شاخص آلودگی هوای تبریز برابر ۱۶۸ و بالاترین حد آلایندگی است، تاکید کرد: همچنان که پیش از این نیز از طرف مدیریت بحران کشور هشدار نارنجی داده شده است، از عموم مردم تقاضا می کنیم از تردد در فضای باز حدالامکان خودداری کنند و به خصوص کودکان و افراد سالمند و بیماران ریوی به هیچ وجه بیرون نروند.

هنربر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در هنگام طوفان خطر سقوط اشیا وجود دارد، از مردم در خواست می کنیم که هنگام تردد در بیرون مراقب اطراف خود بوده و از ایستادن زیر تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوهای مغازه، داربست و ساختمان های در حال ساخت خودداری کنند؛ همچنین به پیمانکاران پروژه های عمرانی توصیه می شود در بحث سازه های موقت و بناها حتما موارد ایمنی را رعایت کنند.

تداوم ناپایداری تا سه روز آینده

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی نیز  با اشاره به تداوم ناپایداری هوا تا سه روز آینده در استان، اظهار کرد: طوفان در نواحی شمال و شرق استان در جریان بوده و هم اکنون رگبار باران با سرعت زیاد در جریان است.

محمد امیدفر با بیان اینکه وزش باد شدید و طوفان منجر به گرد و غبار و آلودگی هوا نیز شده است، گفت: فردا نیز باد با سرعت زیاد ادامه دارد و از پس فردا چهارشنبه از سرعت آن کاسته می شود.

آلودگی هوای تبریز برای تمام گروه های سنی

معاون اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی هم  شاخص آلودگی هوا را ۱۶۸ و خطرناک برای تمام گروه های سنی اعلام کرد و گفت: تندبادهای غبارآلود امروز مناطق مختلف آذربایجان شرقی از جمله تبریز را فرا گرفته و بر این اساس  هوای کلانشهر تبریز برای تمام گروه ها ناسالم است.

داود قاسم‌زاده با اشاره به اینکه با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی، ریزگردهای فرا منطقه‌ای غرب کشور را فراگرفته و استان ما نیز تحت تاثیر این ریزگردها قرار گرفته است، تاکید کرد: در این شرایط توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، زنان باردار و شیرده، سالمندان و کودکان از تردد، فعالیت طولانی و سنگین در خارج از منزل خودداری کنند.

رئیس شورای شهر: رفع مشکلات ترافیکی مراغه به مشارکت همگانی نیاز دارد

شهریار پرس/ رئیس شورای اسلامی شهر مراغه گفت: رفع مشکلات ترافیکی شهر نباید منحصر به تلاش شهرداری باشد و در حقیقت به مشارکت همگانی از جمله مدیران ادارات نیاز دارد.

ناصر رحمتی شامگاه دوشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مراغه افزود: تکمیل و راه‌اندازی پارکینگ خیابان جام جم و نیز اجرای طرح ترافیکی در هسته مرکزی شهر نیز باید مورد توجه نهادها و شورای ترافیک قرار گیرد و از فرهنگ‌سازی نیز نباید غفلت شود.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز بیان کرد: فرهنگ‌سازی برای اجرای طرح‌های احداث پیاده راه و نیز واردن نشدن خودروهای تک سرنشین به هسته مرکزی شهر از راهکارهای اساسی برای گشودن گره ترافیک شهری مراغه است.

«ابراهیم خوش‌رفتار» افزود: استفاده از دوربین‌های نظارت ترافیکی به جای سرعت‌کاه نیز باید در دستور کار نهادهای متولی امر ترافیک شهری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: تمرکز مطب پزشکان، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ در هسته مرکزی شهر مهم‌ترین عوامل ایجاد ترافیک سنگین شهری در مراغه است.

«حسین شیخ‌فرجی»، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر نیز اظهار داشت: نظارت و کنترل مستمر از طریق راه‌اندازی دوربین‌های کنترل ترافیک مورد توجه پلیس راهور و مدیریت شهری باشد.

«الناز پاکرو» رئیس کمیسیون اداری مالی شورای شهر مراغه نیز گفت: تدوین جایگزین‌های ترافیکی برای تردد خودروها شخصی باید مورد اهتمام تمامی دستگاه‌ها باشد؛ با توجه به مشکلات پیش‌روی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر مراغه، شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری از رانندگان این بخش حمایت می‌کند.

«رقیه سعیدی» رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بهداشت شورای اسلامی شهر مراغه نیز گفت: استفاده و بکارگیری چراغ‌های راهنمایی در هسته مرکزی شهر برای تسهیل در عبور و مرور افراد پیاده ضروری است؛ همچنین گردشی شدن تاکسی‌های درون شهری نیز از جمله راهکارهای کاهش مشکلات ترافیکی و تسهیل در بهره‌مندی شهروندان از ناوگان عمومی خواهد بود.

«بهمن محمودی» رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مراغه در این  جلسه بیان کرد: متاسفانه در طول سال‌های گذشته، ناوگان حمل و نقل عمومی شهر مراغه رو به تحلیل رفته است.

وی افزود: عرض کم معابر شهری، کمبود پارکنیگ عمومی و نیز عدم ساماندهی دستفروشان و وجود کاربری های عمومی چون مطب پزشکان و داروخانه‌ها و مدارس در هسته مرکزی شهر عاملی برای ایجاد گره‌های ترافیکی است.

وی ادامه داد: نبود نگاه تخصصی و فنی به مشکلات ترافیک در شهرستان مراغه مهم‌ترین مانع برای رفع مشکلات این بخش در سال‌های اخیر بوده است؛ در بحث نرم‌افزای برای رفع مشکلات ترافیکی هم نیاز به فرهنگ‌سازی بین رانندگان خودروهای عمومی و شخصی بیش از پیش احساس می‌شود.

به گفته وی مسیرگشایی‌های شهری برای رفع گره و مشکلات ترافیک شهر مراغه هزینه‌بر بوده و زمینه‌ساز تحمیل میلیاردها تومان به شهرداری خواهد شد.

محمودی افزود: تدوین طرح جامع ترافیک شهری مراغه از جمله رویکردهای اصلی شورای اسلامی شهر در دوره ششم بوده و جلسات متعددی برای تدوین و تصویب نهایی آن تاکنون انجام شده است.

وی اعلام کرد: در حال حاضر نیز در صورت عدم رفع مشکلات ترافیک شهری، شاهد افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی در سطح شهر خواهیم بود.

 این روزها ترافیک در هسته مرکزی شهر مراغه به صورت محسوس افزایش یافته است و بر همین اساس نیز جلسه شامگاه گذشته شورای اسلامی شهر به بررسی همین موضوع اختصاص یافت.

اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

شهریار پرس/ رئیس دانشگاه تبریز گفت: نشست روسای دانشگاه‌های کشور با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان وزارت عتف و روسای بیش از ۱۰۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی کشور از دهم دیماه به مدت سه روز در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

صفر نصراله‌زاده با اعلام این خبر گفت: تحلیل روند حرکت آموزشی عالی کشور، آموزش مهارت محور، تحول در علوم انسانی، مسائل حوزه رفاه دانشجویی، نظارت و ارزیابی، خیرین آموزش عالی از محورهای عمده این نشست در روز اول و نشست کمسیون.های آموزش، پژوهش، فنّاوری، همکاری.های بین المللی، اداری و مالی، دانشجویی و فرهنگی بصورت مجزا جهت بررسی مسائل مرتبط هر حوزه از برنامه‌های روزهای بعدی این اجلاس خواهد شد.

 به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، وی با اشاره به برگزاری سخنرانی و ارائه گزارش با عناوین پایه‌های تشویقی، عفاف و حجاب در حوزه آموزش عالی، شفافیت، منش استادی، صیانت از صداقت در این نشست، افزود: دانشگاه تبریز افتخار میزبانی بیش از ۱۱۰ رئیس دانشگاه و مرکز آموزش عالی را دارد و گردهمائی مسئولان بلند پایه آموزش عالی کشور در این سطح در تاریخ دانشگاه تبریز کم نظیر است و امیدواریم این نشست نقطه عطفی در راستای نیل به اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی در حوزه آموزش عالی در کشور و استان باشد.

دشمن به دنبال تغییر هویت جوان ایرانی به هویت موردپسند آمریکا است

شهریار پرس/ نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: دشمن هوشمندی و اخلاص نیروهای مسلح ما را می‌بیند و مشاهده می‌کند که توان مقابله با نیروهای مسلح ما را ندارد، اما با استفاده از ابزارهای پیچیده درصدد نفوذ است تا هویت جوان ایرانی را به هویت موردپسند آمریکا و استکبار تغییر دهد.

حجت‌الاسلام والسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در دیدار با فرماندهان نظامی و انتظامی و اعضای ستاد گرامیداشت سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر استان گفت: بر همین مبنا باید آمادگی نظامی و دفاعی خود را در نوآورانه‌ترین شکل حفظ شود و همواره برای ارتقای معنویت و استحکام ارتباط قلبی با خداوند و انس با قرآن تلاش کنیم.

وی، تدبر در آیات الهی، اقامه نماز اول وقت و حضور در مجالس معنوی و مذهبی بین نیروهای مسلح را دارای اهمیت فراوان دانست و بر تشویق نیروها از سوی فرماندهان تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با بیان اینکه دشمن از وارد کردن ضربه نظامی به ما ناامید است، اظهار کرد: دشمن هوشمندی و اخلاص نیروهای مسلح ما را می‌بیند و مشاهده می‌کند که توان مقابله با نیروهای مسلح ما را ندارد، اما با استفاده از ابزارهای پیچیده درصدد نفوذ است تا هویت جوان ایرانی را به هویت موردپسند آمریکا و استکبار تغییر دهد.

وی، تغییر توازن سیاسی و نظامی را مهم‌ترین نتیجه عملیات بیت‌المقدس دانست و ادامه داد: تغییر توازن سیاسی و نظامی در جنگ و منطقه خلیج فارس به سود جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین و برجسته‌ترین نتیجه عملیات بیت‌المقدس بود که کسب پیروزی‌های بزرگ در آن به دست آمد.

امام جمعه تبریز افزود: وقتی نیروهای عراقی می‌خواستند وارد خرمشهر شوند بنی‌صدر با این فکر که آن‌ها را داخل شهر بکشانیم و سپس خفه کنیم، باعث سقوط این شهر شد و همه کارشناسان نظامی به این سیاست و طرح غلط هشدار می‌دادند، اما او توجهی نکرد و اتفاقی افتاد که نباید می‌افتاد.

وی با اشاره به اهمیت سیاسی و نظامی آزادسازی خرمشهر یادآور شد: از بعد سیاسی عراق با از دست دادن خرمشهر تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد و به عبارتی خرمشهر برگ برنده عراق محسوب می‌شد که با آزادسازی به دست رزمندگان اسلام و عقب نشینی تحقیرآمیز و مفتضحانه ارتش دشمن، رژیم عراق داشت به پایان خودش نزدیک می‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی و برهم خوردن توازن در منطقه به زیان آمریکا، تحولات مهمی به وقوع پیوست و تحمیل جنگ بر اساس این فرض طراحی و اجرا شد تا با مهار و تعدیل جمهوری اسلامی، مجدداً توازن به سود آمریکا برقرار شود، ولی فتح خرمشهر که در نظر استکبار جهانی و وابستگانش به منزله سقوط عراق و فروپاشی کشورهای منطقه ارزیابی می‌شد، خط بطلانی بر نقشه‌های استکبار و ارتجاع کشید.

وی با اشاره به اینکه آمریکا برای مقابله با تغییر توازن در خلیج فارس و خاورمیانه مبادرت به تقویت جبهه میانی خودش کرد، گفت: استکبار با ایجاد جو روانی و تبلیغاتی چنین القا می‌کرد که منطقه در آستانه یک تحول عظیم است و نتایج آن به سود انقلاب اسلامی ایران خواهد بود و تلاش می‌کرد به اعراب و سران کشورهای وابسته بگوید ما پشت شما هستیم، اما فتح خرمشهر توازن را به‌طورکلی به سود ایران تغییر داد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: کسانی که در آن دوران در خرمشهر حضور داشتند، می‌دانند که دشمن چه موانعی را ایجاد کرده بود و به جای درخت، آهن کاشته بودند که بالگردها نتواند بنشیند یا هلی بورد انجام دهند.

وی گفت: آزادسازی خرمشهر نشان داد امکان آزادسازی همه ملت‌های تحت ستم استکبار و آزادسازی فلسطین وجود دارد، نیازمند فداکاری و تلاش است.

گرد و غبار در آسمان آذربایجان شرقیشهریار پرس/ سازمان هواشناسی اعلام کرد: توده‌های گرد و خاک از کشور عراق وارد نوار غربی و شمال غربی ایران شده و بسیاری از شهر‌های کشور را درگیر کرده است.

هم اکنون شاهد افزایش وزش تند باد و پدیده گرد و خاک در بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی به ویژه تبریز هستیم و کیفیت هوای این کلانشهر پایین آمده است.

وزش تندباد هم از بعد از ظهر امروز موجب شکستن شاخه درختان در مناطق مختلف استان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی گفت: براثر وزش باد شدید و طوفان تعدادی از درختان در استان شکسته شده است.
محمدباقر هنربر اظهار کرد: طوفان منجر به ایجاد گرد و غبار در منطقه و همچنین آلودگی هوا شده و شاخص آلودگی هوای تبریز برابر ۱۶۸ و بالاترین حد آلایندگی است و بر این اساس هوای این کلانشهر برای تمامی گروه‌ها ناسالم است.

وی افزود: همچنان که پیش از این نیز از طرف مدیریت بحران کشور هشدار نارنجی داده شده است، از عموم مردم تقاضا می‌کنیم از تردد در فضای باز حدالامکان خودداری کنند و به خصوص کودکان و افراد سالمند و بیماران ریوی به هیچ وجه بیرون نروند.

هنربر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در هنگام طوفان خطر سقوط اشیا وجود دارد، از مردم در خواست می‌کنیم که هنگام تردد در بیرون مراقب اطراف خود باشند و از ایستادن زیر تابلو‌های راهنمایی و رانندگی، تابلو‌های مغازه، داربست و ساختمان‌های در حال ساخت خودداری کنند.

گرد و غبار و طوفان در آذربایجان شرقیرئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به تداوم ناپایداری هوا تا سه روز آینده در استان اظهار کرد: طوفان  و رگبار باران در نواحی شمال و شرق استان در جریان است.

محمد امیدفر با بیان اینکه وزش باد شدید و طوفان منجر به گرد و غبار و آلودگی هوا شده است گفت: فردا نیز باد با سرعت زیاد ادامه دارد و از پس فردا چهارشنبه از سرعت آن کاسته می‌شود.

 ۹.۶۱ تن گندم خارج از شبکه توزیع در مراغه کشف شد

شهریار پرس/ جانشین فرمانده انتظامی آذربایجان‌شرقی از کشف ۹ هزار و ۶۱۰ کیلوگرم گندم خارج از شبکه توزیع به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در مراغه خبر داد.

سردار «علی محمدی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: ماموران پلیس آگاهی حین گشت‌زنی و کنترل خودروهای عبوری این میزان گندم را از یک دستگاه کامیون کشف و راننده آن را به عنوان متهم دستگیر کردند.

وی با بیان اینکه برخورد با سودجویان و مقابله با قاچاقچیان به صورت مستمر در دستور کار پلیس  قرار دارد، از شهروندان درخواست کرد که در صورت مشاهده موارد مشکوک، موضوع را به پلیس ۱۱۰ گزارش و پیشنهادها، انتقادها و قدردانی خود را به شماره تلفن ۱۹۷ اطلاع دهند.

 خرید و فروش گندم و آرد در خارج از شبکه توزیع به دلیل برخورداری این ماده غذایی مهم از یارانه دولتی ممنوع است و بر همین اساس نیز عوامل انتظامی و اطلاعاتی با آن به صورت جدی برخورد می‌کنند.

کشف ۲۲ تن کالای احتکاری در ملکان

فرمانده انتظامی ملکان نیز گفت: ۲۲ تن کالای اساسی احتکار شده به ارزش ۱۵ میلیارد ریال در ملکان کشف و ضبط شد.

به گفته سرهنگ علی ریحانی با اجرای طرح مقابله با محتکران ۲ انبار مواد غذایی و سایر مایحتاج مردم کشف و پس از طی مراحل قانونی به چرخه توزیع بازگردانده شد.

فرماندار اهر بر توسعه صنایع پایین دستی معدن در این شهرستان تاکید کرد

شهریار پرس/ فرماندار اهر بر ضرورت توسعه توسعه صنایع پایین دستی معدن در این شهرستان در راستای اشتغال زایی و افزایش تولید داخلی تاکید کرد.

ابوالفضل غنی زاده در بازدید از مجتمع معدن مس انجرد با اشاره به مسائل و مشکلات جاری شهرستان اهر عنوان کرد: مطابق آمار اداره کار شهرستان، ۳۲۵۰ نفر بیکار در شهرستان اهر وجود دارد که البته آمار حقیقی بالغ بر پنج هزار بیکار می باشد .

وی گفت: وجود صنایعی همچون مجتمع معدن مس انجرد ظرفیت قابل توجهی برای اشتغال زایی در منطقه است و با توسعه صنایع پایین دستی مرتبط با این معدن میزان بیکاری کاهش می یابد .

فرماندار اهر با اشاره به برگزاری جشنواره ورنی در مهر ماه امسال و تلاش و برنامه ریزی در راستای ایجاد اشتغال از این رهگذر، از مدیر مجتمع معدنی مس انجرد خواست از این جشنواره حمایت کند.

وی همچنین با طرح موضوع ساخت هتل مهر اصل خواستار تسریع در اجرای هتل به منظور تقویت زیر ساخت های گردشگری شهرستان شد.

امیر سیاوش مقیمی اصل، مدیرعامل گروه کارخانجات شرکت تولیدی مهر اصل هم از حمایت از جشنواره ورنی استقبال کرد و گفت: از این صنعت در زمینه تجارت الکترونیک و بحث تبلیغاتی حمایت می کنیم.

وی در رابطه با احداث هتل هم با اشاره به اینکه قرار شده مناقصه آغاز ساخت در مدت دو هفته برای انتخاب پیمانکار انجام شود؛ گفت: کل ساختمان را در طول ۳۶ ماه تمام کرده و چندین طبقه از آن را حسب نیاز منطقه تجهیز خواهیم کرد.

وی اعلام کرد: برآورد ریالی اولیه برای احداث این هتل ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد ریال است و تصمیم گیری شده یک طبقه از هتل برای ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع دستی و میراث فرهنگی (مثل ورنی) مختص شهرستان اهر اختصاص داده شود.

مقیمی اصل افزود: دغدغه ما این است که هماهنگ با محیط زیست و زیر نظر متخصصان حرکت کنیم ضمن اینکه نیاز جوانان منطقه به اشتغال را پاسخ دهیم.

وی در زمینه اختصاص یک درصد فروش معادن به روستاهای منطقه پیشنهاد کرد: در این زمینه منتظر آئین نامه ها و بخشنامه ها نمانده و موافقت نامه ای از استانداری اخذ شود تا این عوارض با نظارت اداره دارایی محاسبه و به صندوق مد نظر واریز و همه ساله آن صندوق از همان محل شارژ شود؛ تا خدمتی در راستای رفاه حال روستائیان باشد.

معدن مس «انجرد» در شهرستان اهر در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در مرحله اول فعالیت خود برای ۵۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم کرده است.

تغذیه خالص مخازن آب‌های زیرزمینی آذربایجان شرقی ۲۴ درصد کاهش یافته است شهریار پرس/مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: تغذیه خالص مخازن آب زیرزمینی استان در هفت ماهه اول سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته حدود ۲۴ درصد کاهش یافته است که از جمله عوامل اصلی این موضوع کاهش بارندگی‌هاست. 

یوسف غفارزادها با اشاره به اینکه در فروردین ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به جز دشت ترکمانچای، تراز و حجم ذخیره ۲۴ دشت کاهش یافته است، گفت:مجموع کاهش ذخیره مخازن آب زیرزمینی استان در بازه زمانی مذکور معادل ۱۱۱ میلیون مترمکعب است.

وی اظهار کرد: البته در فروردین ماه نسبت به اول سال آبی جاری(هفت ماهه اول سال آبی )که مصادف با دوره مرطوب یا تغذیه آبخوان ها است، تراز و حجم ذخیره آب زیرزمینی در تعداد ۲۳دشت (شامل دشتهای مراغه-بناب، عجبشیر، آذرشهر،تبریز، دامنه های شمالی سهند، قوریگل، سپیدان، بیلوردی، دوزدوزان، مهربان، بستان آباد، سراب، اسبفروشان،شبستر- صوفیان، تسوج، سرای،گمیچی، ملکان، هادیشهر،هرزندات، مرند، ترک و ترکمانچای) افزایش و در تعداد۲ دشت کاهش(شامل دشتهای شیرامین و کردکندی) یافته است.

وی اعلام کرد: در بازه زمانی هفت ماهه اول سال آبی جاری، ارتفاع سطح آب زیرزمینی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته در تعداد ۹ دشت استان افزایش( شامل آبخوانهای ملکان،  ترکمانچای، بستان آباد،  بیلوردی، مراغه-بناب،  سراب،  سرای،  مهربان و عجبشیر) و در تعداد  ۱۶ دشت کاهش یافته است که شامل آبخوانهای مرند، کردکندی، آذرشهر، شبستر-صوفیان، هرزندات، اسبفروشان، تبریز، قوریگل، گمیچی، شیرامین، تسوج، سپیدان، دامنه های شمالی سهند، هادیشهر، دوزدوزان و ترک است.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان خلاصه وضعیت آب زیرزمینی آذربایجان شرقی در درازمدت مختوم به سال آبی جاری، اظهار کرد: براساس مقادیر متوسط سالانه تغییرات تراز آب زیرزمینی، تعداد ۹ دشت در وضعیت بحرانی، تعداد پنج دشت در وضعیت نامطلوب، تعداد  هفت دشت در وضعیت متمایل به شرایط نامطلوب و تعداد چهار دشت در وضعیت عادی قرار دارند.

غفارزاده ادامه داد: روند نزولی ترازآب زیرزمینی در درازمدت، کسری متوسط سالانه ۳۶.۸۷ میلیون مترمکعب و کسری تجمعی معادل ۱.۲۶ میلیارد مترمکعب از ذخایر آب های زیرزمینی استان را نشان می دهد.

خوشنویسی ارتباطات معنایی با اماکن دینی را تقویت می‌کند

شهریار پرس/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه هنر خوشنویسی دارای جایگاه ویژه‌ای در معماری ایرانی و اسلامی است، گفت: این هنر بسیاری از ارتباطات معنایی انسان با اماکن دینی را فراهم کرده است.

سیدقاسم ناظمی، شامگاه یکشنبه در آیین گشایش نمایشگاه « خلوت انسان» و نکوداشت نام و یاد علیرضا عباسی از بزرگان خوشنویسی ایران در نگارخانه استاد یاسمی خانه فرهنگ تبریز، افزود: اگر این هنر از تاریخ هنر ما حذف شود بسیاری از ارتباطات مخاطبان مختلف با حوزه‌های معنویت و دین و ادبیات قطع می‌شود.

وی با بیان اینکه خوشنویسی در ادوار مختلف به عنوان دینی‌ترین و ایرانی‌ترین هنر مطرح شده و همواره در خدمت حقیقت، فضیلت و معنویت بوده است، اظهار داشت: متون دینی نیز همواره از این هنر متعالی بهره‌مند شده و به سبب آن توانسته است در مخاطب تاثیرگذار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بدون تردید هنر خوشنویسی بیش از سایر هنرها به رونق ادبیات فارسی کمک کرده است، گفت: خوشنویسی هنری با خاستگاه ایرانی و شرقی است و ما موظف هستیم این هنر را گرامی و پاس بداریم و فرصت‌های توسعه کمی و کیفی آن را فراهم کنیم.

ناظمی،‌ برگزاری نمایشگاه خلوت انس و نکوداشت یاد و نام علیرضا عباسی به عنوان یکی از هنرمندان نام آور ایران در عرصه خوشنویسی را اتفاقی مبارک در حوزه هنر خوشنویسی اعلام کرد و ادامه داد: تلفیق یک اتفاق هنری با کاری پژوهشی نیاز امروز عرصه هنر و فرهنگ است و می‌تواند در شناساندن بزرگان این عرصه و همچنین ابعاد مختلف هنر خوشنویسی موثر واقع شود.

وی یادآوری کرد: در زمان کنونی ما نیازمند توجه به معنا در هنر هستیم و این امر از مسیر همنشینی با بزرگان و تعامل هنرمندان در چنین برنامه‌هایی محقق می‌شود.

ناظمی، افزود: این اداره کل از هر اتفاقی که منجر به تعمیق باورها در حوزه پژوهش هنر شود، همراهی و حمایت می کند.

رهبر معظم انقلاب با گفتمان سازی جبهه استکبار را وادار به عقب نشینی کرده‌اند

شهریار پرس/ استاندار آذربایجان شرقی گفت: رهبر معظم انقلاب با گفتمان سازی به تنهایی جبهه استکبار را وادار به عقب نشینی کرده‌اند.

عابدین خرّم در نشست جهاد تبیین اقتصادی ویژه روحانیت شاخص تبریز گفت: منبر و خطبه‌های علما و روحانیون یکی از مورد و ثوق‌ترین عوامل تعیین کننده در جامعه بوده که همچنان باقی و جاری است.

وی افزود: علما و روحانیون ارتباط خوبی با مردم ایجاد کرده‌اند و امام جمعه تبریز نیز در این خصوص الگویی در کشور محسوب می‌شود و باید از این ظرفیت در جهت گفتمان سازی و روشنگری رویکردها و برنامه‌های دولت استفاده شود.

خرّم با تاکید بر اینکه منظومه فکری رهبر معظم انقلاب حاکی از آن است که ایشان در این سال‌ها برای دهه‌های مختلف گفتمان تولید کرده‌اند، افزود: رهبر معظم انقلاب با همین گفتمان سازی به تنهایی جبهه استکبار را وادار به عقب نشینی کرده‌اند. 

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تولید کلید واژه‌هایی چون جهاد تبیین باعث ایجاد تحرک و بروز کردن جامعه شده است، گفت: جهاد تبیین قدم بزرگی مقابل هجمه.های دشمنان، تحریف و تهاجم فرهنگی است.

وی گفت: بعداز روی کارآمدن دولت سیزدهم به ریاست آیت الله رئیسی، عدالت محوری و جلوگیری از تبعیض به رویکرد و هدف اصلی دولت تبدیل شده است.

وی در خصوص رویکردهای اقتصادی دولت نیز اظهار داشت: تحول در حوزه اقتصاد مطالبه ۱۵ سال اخیر رهبر معظم انقلاب بود که دولت فعلی به دنبال اصلاحات اقتصادی عمیق در کشور است که هدفمندسازی یارانه‌ها یکی از این اصلاحات است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بیان کرد: دولت با اصلاح ساختار بودجه کشور، توجه به ترانزیت و ارتباط با کشورهای همسایه، دیپلماسی منطقه‌ای و بین المللی، توجه به ظرفیت‌های داخلی و معطل نگه نداشتن کشور به مذاکرات به دنبال به دنبال رونق اقتصادی و بزرگ شدن سفره مردم است.

وی گفت: فقرزدایی یکی از برنامه‌های اصلی دولت بوده که در این خصوص اقدام به هدفمندسازی یارانه‌های پرداختی کرده است؛ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی علاوه بر اینکه باعث ایجاد رانت و فساد می‌شد و سودی برای کشور نداشت، باعث فقیرتر شدن فقرا و ثروتمندشدن اغنیا می‌شد.

روحانیون باید طلایه داران جهاد تبیین باشند

سرپرست اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: روحانیون باید طلایه داران جهاد تبیین باشند.

حجت الاسلام سید محمود حسینی افزود: رهبر معظم انقلاب از زمان ریاست جمهوری خودشان موضوع جهاد تبیین را مطرح کرده‌اند ولی از اواخر سال ۱۴۰۰ جهاد تبیین را فریضه فوری و مهم عنوان کردند.

وی با اشاره به اینکه تبیین اسلام ناب محمدی وظیفه اصلی روحانیت است، ادامه داد: ضعف در تبیین صحیح اسلام باعث بروز شبهات اعتقادی در جامعه و عدم تجلی کامل اسلام ناب در کل دنیا شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی سپس به موضوع هدفمندسازی یارانه‌ها و تخصیص ارز ترجیحی اشاره داشت و گفت: اصلاحات اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم یکی از اولویت‌های اصلی دولت سیزدهم است که باید روحانیون درخصوص مزایای هدفمندسازی یارانه‌ها روشنگری کنند چراکه دشمن می‌خواهد با بزرگ نمایی مشکلات اقتصادی و ایجاد غوغا سالاری در جامعه باعث ایجاد بحران شود.

 به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، وی افزود: جهاد تبیین باید در تمامی موارد به خصوص در مسائل اقتصادی و روشنگری مورد توجه علما و روحانیون باشد و مردم را با اهداف و مزیت‌های طرح‌های اقتصادی دولت آشنا سازند.

کشف ۲۲ تن کالای احتکار شده در ملکانشهریار پرس/فرمانده انتظامی ملکان گفت: در اجرای طرح مقابله با محتکران ۲ انبار مواد غذایی و سایر مایحتاج مردم شناسایی وکشف و ضبط شد و پس از طی مراحل قانونی به چرخه و شبکه توزیع بازگردانده شد
سرهنگ علی ریحانی افزود: در کنار این اقلام غذایی انواع مواد بهداشتی و دارویی نیز توقیف شد.

شهردار تبریز: اطلاعات شهرداری در حوزه‌های مختلف به صورت آنلاین قابل مشاهده شد

شهریار پرس/شهردار تبریز گفت: با رونمایی سامانه شفافیت و آغاز به کار رسمی آن، اطلاعات شهرداری در حوزه‌های مختلف به صورت آنلاین قابل مشاهده شد.

 یعقوب هوشیار، روز یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی تبریز و رونمایی از این سامانه، افزود: سامانه شفافیت مصوبه سال ۱۴۰۰ در شورا بود که بخشی از آن به صورت پرتال فعال بود و داده‌ها به صورت دستی وارد می‌شد.

وی اظهار داشت: در زمان کنونی اطلاعات و داده‌ها توسط نیروهای شهرداری به صورت خودکار در این سامانه بارگذاری شده و این سامانه در آینده نیز قابل ارتقاء است.

شهردار تبریز گفت: اطلاعات شهرداری در حوزه‌های بودجه، سالنامه‌های آماری، لیست قراردادها و پیمانکاران و نمودارهای درآمدی به صورت آنلاین قابل مشاهده است و برخی موارد دیگر با نظر شورای اسلامی شهر بارگذاری خواهد شد.

هوشیار، ادامه داد: در زمان حاضر هیچ محدودیتی در دسترسی به سامانه شفافیت وجود ندارد و ممکن است در ادامه با مصوبه شورای اسلامی تغییراتی در این سامانه برای توسعه بیشتر انجام شود.

محمدرضا کاظمی، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری نیز در این مراسم گفت: سامانه شفافیت امروز به صورت رسمی رونمایی و آغاز به کار کرد و به آدرس shaffaf.tabriz.ir در دسترس عموم شهروندان است.

وجود اماکن مخروبه در سطح شهر تبریز قابل قبول نیست

رییس شورای اسلامی تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه در بافت تاریخی شهر اماکن مخروبه وجود دارد که قابل قبول نیست، افزود: اگر متولی بافت تاریخی میراث فرهنگی است باید اقداماتی انجام دهد یا اینکه اجازه دهد شهرداری با همکاری میراث فرهنگی به موضوع ورود پیدا کند.

حجت الاسلام رسول برگی، با اشاره به اینکه باید جلسه ای مشترک بین مدیران شهرداری، میراث فرهنگی و استانداری برای حل مشکلات بافت تاریخی برگزار شود، افزود: چهره مخروبه این منطقه قابل قبول نیست و باید قدم های مثبتی در این راستا برداشته شود.

وی همچنین با اشاره به طرح «قرار خدمت» هفتگی در شهرداری های مناطق تبریز، اظهار داشت: این طرح اقدام بسیار مثبتی است که مزایای فراوانی دارد و مشکلات هر منطقه به صورت تخصصی در حضور استاندار یا معاونان وی و مدیران دستگاه های اجرایی بررسی می شود.

پیدا شدن سازه قدیمی و تاریخی در تبریز

شهریار پرس/مدیر پایگاه جهانی بازار تاریخی تبریزگفت: روز گذشته 31 اردیبهشت ماه حین گودبرداری در محدوده بازار تبریز، یک سازه قدیمی و تاریخی کشف شد.

حسن اسماعیلی، مدیر پایگاه جهانی بازار تاریخی تبریز در گفت‌وگوی خبری، در این خصوص اظهار کرد: کشف این سازه تاریخی در اثر گوبرداری پروژه‌ای که شهرداری بدون استعلام از میراث فرهنگی اقدام به صدور پروانه کسب کرده، اتفاق افتاده است.

، وی افزود: رئیس گروه باستان شناسی با حضور در محل، وجود لایه‌های تاریخی را مشاهده و تایید کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که صدور پروانه باعث می‌شود تا نتوان توقف عملیات پروژه را اعلام کرد، شکایت تنظیم شده و قرار است امروز با حکم دادستانی، این عملیات گوبرداری متوقف شود.

اهمیت واکسیناسیون عمومی در پیشگیری از بیماری‌های واگیر

شهریار پرس/ مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز به تشریح اهمیت تزریق واکسن در پیشگیری از بیماری‌های واگیر پرداخت.

دکتر سیمین خیاط‌زاده در خصوص علت عمده‌ی بیماری‌های واگیر اظهار کرد: ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ و انگل‌ها گروهی از جانداران هستند که از ابتدای خلقت بودند و نیاز به میزبان دارند تا تکثیر شوند و گروهی از آنها برای ادامه‌ی حیات خود به انسان‌ها و حیوانات نیاز دارند چراکه به‌عنوان جسم خارجی در بدن شناخته می‌شوند و بدن ما نیز نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند از طریق ما به فرد دیگری منتقل شود.

وی در رابطه با تاثیر واکسن‌ها در پیشگیری از بیماریهای واگیر افزود: یکی از تأثیرات مهم واکسن را در آبله کوبی مشاهده کردیم، آبله متفاوت از آبله مرغان است که بر علیه آن واکسیناسیون انجام شد و همچنین با تزریق واکسن فلج اطفال نیز چندین سال است که ریشه کن شده و وجود ندارد.

وی ادامه داد: سال‌ها است که سرخک را ریشه‌کن نکرده اما حذف کرده‌ایم و تعداد موارد شناسایی شده کاهش یافته است اما واکسینه نشدن افراد در کشورهای دیگر، کشور ما را هم آلوده می‌کند؛ بنابراین اکنون افرادی را که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند را هم بر علیه سرخک واکسینه می‌کنیم.

خیاط زاده خاطرنشان کرد: در گروه سنی زیر ۱۵ سال نیز اگر فردی بر علیه سرخک واکسینه نشده باشد، واکسن آن تزریق می‌شود و خوشبختانه به دلیل اینکه استان ما در زمینه‌ی واکسیناسیون به خوبی عمل کرده است، بالای ۹۷ درصد جمعیت استان علیه سرخک واکسینه شده‌اند و مورد مثبتی در میان نمونه‌های گرفته شده، مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: کشور ما نتایج خوبی در زمینه‌ی واکسیناسیون دارد به‌ویژه در شرایطی که کشورهای اطراف ما از نظر بهداشتی، شرایط خوب ندارند با واکسیناسیون از ورود بیماری‌ها جلوگیری کرده‌ایم.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون در شیوع ویروس کرونا متذکر شد: با شیوع ویروس کرونا نیز واکسیناسیون بر علیه آن در استان‌ها آغاز شد و ما جزو استان‌های برتر در این زمینه بودیم و وضعیت آبی و زرد شهرستان‌های استان، صفر شدن موارد فوتی و کاهش بستری‌ها به زیر ۳۰ نفر از تأثیرات واکسن است.

وی همچنین گفت: هوا، زمین، بلایا و حوادث، بیماری‌های روانی و کنترل دخانیات که ظاهراً هیچ نشانه‌ای از واگیر در آنها دیده نمی‌شود اما به صورت غیرمستقیم با بیماری‌های واگیر مرتبط هستند.

وی اضافه کرد: شعار امسال هفته‌ی سلامت، سلامت ما سلامت سیاره ما بود، یعنی هر زمان سیاره ما سالم و تمیز باشد، سلامت ما تامین خواهد شد.

خیاط زاده در پایان یادآور شد: تمامی گروه‌های سنی بالای پنج سال به‌ویژه گروه سنی بالای ۷۰ سال برای تکمیل دزهای واکسن کرونای خود باید مراجعه کنند؛ اکنون برای تمامی افراد ۷۰ سال به بالا و ۱۸ سال به بالا در صورت داشتن بیماری زمینه‌ای دز چهارم تزریق می‌شود همچنین ۱۲ تا ۱۸ ساله‌ها نیز در صورت وجود بیماری زمینه‌ای باید دز سوم خود را تزریق کنند.

جلسه هماهنگی اجرای طرح‌های اولویت دار آذربایجان شرقی برگزار شدشهریار پرس/ مخبر، معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به توسعه و تقویت شبکه بهداشت کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: در مقابله با شیوع کرونا و همچنین واکسیناسیون سراسری در دولت سیزدهم، کادر درمان و شبکه بهداشت با سربلندی این آزمون‌های بزرگ را پشت سر گذاشتند و البته این مراقبت‌ها و رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید ادامه داشته باشد تا مردم با مشکلی مواجه نشوند.

در این جلسه که معاون اجرایی رییس جمهور، وزرای جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار آذربایجان شرقی، معاونین و مسئولین دستگاه‌های مربوطه و استانی حضور داشتند، مقرر شد با اتخاذ تدابیر لازم مشکلات راه‌های روستایی استان‌های سردسیر از جمله آذربایجان شرقی حل شود.

همچنین در ادامه ضمن بررسی مصوبات توسعه ای، اشتغالزایی و عمران آبادانی آذربایجان شرقی، توافقات دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل برای اجرای طرح‌های اولویت‌دار این استان تصویب شد.

۳۲ نوع غذای سنتی از آذربایجان شرقی ثبت معنوی شده استشهریار پرس/مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از ثبت بیش از ۱۴۵ اثر میراث ناملموس استان در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد و گفت: تاکنون ۳۲ نوع غذای سنتی در این استان به ثبت معنوی رسیده است.

احمد حمزه زاده در مراسم ابلاغ لوح ثبتی آئین سنتی پخت 'کوچه آشی ' ایلخچی از ثبت غذاهای سنتی آذربایجان شرقی به عنوان آثار ناملموس یاد کرد .

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: در شهرستان اسکو نیز پنج اثر ناملموس به ثبت معنوی رسیده که آئین باد اسفنجان و پخت کوچه آشی ایلخچی و آئین اسماعیل قوربانی ایلخچی نمونه‌هایی از این آثار است.

حسین فیروزی فرماندار شهرستان اسکو هم ایلخچی را منطقه‌ای سرشار از ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری عنوان کرد و افزود: همراهی بالای مردم در برگزاری مراسم مختلف اجتماعی، مذهبی و ملی یکی از شاخص‌های مطرح این شهر بوده و باید نسبت به معرفی قابلیت‌های این شهر بیش از پیش اقدام تا بتوانیم گروشگران زیادی را جذب کنیم.

در این مراسم لوح ثبتی پخت کوچه آشی به عنوان میراث ناملموس این شهر به فرماندار شهرستان اسکو اهدا شد.
همچنین به مناسبت هفته میراث فرهنگی از فعالان این صنعت در شهر ایلخچی با اهدای لوح قدردانی شد.

۷۶۶۶ تن برنج و شکر به قیمت مصوب در بازار آذربایجان شرقی توزیع شد

شهریار پرس/ رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از توزیع هفت هزار و ۶۶۶ تن برنج و شکر به قیمت مصوب در بازارهای آذربایجان شرقی با هدف حفظ آرامش بازار و ثبات قیمت‌ها خبر داد.

 اکبر فتحی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با توجه به سیاستهای دولت مبنی بر توزیع کالاهای اساسی در بازار، سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی طی یکسالی که از دولت مردمی آیت الله رئیسی می گذرد به وفور کالا شامل برنج، شکر ، قند ، روغن و غیره در بازار توزیع کرده است، ادامه داد: برای آرامش در بازار و دسترسی شهروندان به کالای اساسی در هفته گذشته مجوز چهارهزار و ۷۹۱ تن برنج شامل سه هزار تن برنج تایلندی (رده ب ۵۰ کیلویی) با قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم ۱۱۵ هزارریال، یکهزارو ۷۹۱ تن برنج هندی (دانه بلند ۱۱۲۱) با قیمت مصرف کننده هر کیلو ۱۸۵ هزارریال و ۲ هزار و ۸۷۵ تن شکر خانوار با قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم ۲۰۵ هزار ریال توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به استان آذربایجان شرقی تخصیص یافت و هم اکنون این کالاها در حال ارسال به کلیه شهرستانها می باشد.

وی به وضعیت موجودی کالاها اشاره کرد و افزود: موجودی کالاهای اساسی استان در وضعیت خوبی قرار داشته و هر زمان که بازار نیاز داشته باشد بر اساس برشهای استانی اعلام شده از مرکز برنج و شکر به وفور در بازار توزیع خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به توزیع کالا در بازار و بر اساس بررسی های به عمل آمده در بحث برنج و شکر هیچ گونه کمبودی در استان وجود ندارد.

فتحی با بیان اینکه مباشرین توزیع برنج و شکر با اولویت فروشگاه های زنجیره ای، اتحادیه ها ، تعاونیهای مصرف و تعاون روستایی می باشد ادامه داد: مباشرین توزیع ترجیحاً فروشگاه های زنجیره ای دارای صندوق مکانیزه و فروشگاه های معتبر و دارای اهلیت و دارای صندوق مکانیزه می باشند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد: شکر خانوار باید در بسته های ۳ کیلویی به قیمت ۶۱۵ هزار ریال به مصرف کننده نهایی عرضه شود.